Fartlek metodu treninga razvili su Švedski atletičara u 30-tim godina prošlog stoljeća. To je kontinuirani trening sa intervalnim dionicama po različitom terenu. Danas su razvijene već mnoge varijante atletskog fartlek treninga. Ali kakve veze ima atletski fartlek trening sa rolanjem.
Rolanje je aerobno-aneorobni sport. Upravo kao i fartlek, kontinuirana aktivnostima sa intervalnim dionicama. Svatko tko je sudjelovao na dugoprugaškoj rolerskoj utrci to će i prepoznati. Startamo jako, pa malo usporimo, pa napadi tokom cijele utrke i priprema za završni sprint. Ako je cestovna utrka onda možemo imati i uspone i spustove. Oni koji se rolaju po gradu znaju da moraju usporiti, stati na semaforu, pa onda ubrzati, uspon, spust, itd. To je upravo fartlek.
Nekoliko osnova o treningu. Aerobne i anaerobne sposobnosti su osnovne funkcionalne sposobnosti sportaša. Jedna od sposobnosti je i brzinska izdržljivost. Laički rečeno brzinska izdržljivost je koliko dugo možemo ići najbrže. Brzinsko rolanje je sport brzine, znači bitno nam je koliku najveću brzinu možemo razviti, ali i koliko dugo možemo držati što veću brzinu. Nitko ne može maksimalnom brzinom odvoziti cijelu utrku. Tu dolazi do izražaja taktika.
Postoji nekoliko metoda treninga izdržljivosti:
- KONTINUIRANA METODA
- INTERVALNA METODA
- KOMBINIRANA METODA
- SITUACIJSKA METODA
U rolanju nisu posebno razvijene ili definirane varijante fartleka ali uzeo sam si slobodu i napravio podjelu na 4 osnovna tipa:
- Tradicionalni (roler sam određuje gdje i kojom brzinom će rolati)
- Diktirani (trener određuje gdje će se rolati, i određuje promjene tempa)
- Vodeći (kada imamo grupu rolera, gdje imamo vodećeg rolera, dok ga ostali prate. Tijekom treninga uloge se mogu izmjenjivati)
- Situacijski (roler ili grupa rolera ovisno o situaciji mijenja tempo)
Kao i kod svakog drugog treninga treba se držati određenih principa, na početku zagrijavanje cca 5 min, glavni dio treninga, hlađenje cca 5 min, i na kraju istezanje.
Primjer fartlek treninga:
- 5 min zagrijavanje
- 6 min kontinuirane vožnje (u istom tempu)
- 3 min odmor – lagana vožnja
- 7 min kratki sprintevi, do 10 sekundi
- 3 min odmor – lagana vožnja
- 8 min dugi sprintevi, do 30 sekundi
- 3 min odmor – lagana vožnja
- 10 min kontinuirana vožnja
- 5 min hlađenje
Kod trčanja i u biciklizmu imamo posebne brdske treninge. Što se tiče rolanja, pogotovo rekreativnog/fitness treninga takve treninge ne bi preporučio. Kada se rola uzbrdo narušava se tehnika, odnosno tehnika se mora prilagoditi uzbrdici. Rađe onda trenirati pri većoj brzini, postiže se isti efekt bez narušavanja tehnike. A nakon uzbrdice dolazi nizbrdica. Ne vjerujem da je većina fitness rolera spremna za takve spustove i te brzine. Čak i na utrkama mnogi se uplaše brzine na nizbrdicama. Ali to je druga priča.